بیماری های ارتوپدی اطفال و نوزادان

بیماری های ارتوپدی اطفال و نوزادان ؛ به دو دسته تقسیم می شوند که شامل بیماری های ارثی و بیماری هایی که پس از به دنیا آمدن کودکان پدیدار می گردند ، می باشد.

( متخصص ارتوپد )

لازم به ذکر است عواملی ؛ همچون مصرف داروهای خاص در دوران بارداری ، قرار گرفتن مادر در معرض اشعه در دوران حاملگی و غیره نیز در به وجود آمدن این بیماری ها تاثیر گذار هستند.

اما به طور کلی در این میان ؛ بیماری های ارتوپدی ناشی از وراثت ، بسیار شایع تر می باشند.

توجه داشته باشید که بسیاری از بیماری های ارتوپدی در کودکان ؛ در صورت تشخیص و درمان به موقع ، به طور کامل درمان می شوند ؛ اما در غیر این صورت ممکن است این بیماری ها سبب بروز عوارض جبران ناپذیری در کودکان گردند.

پیشگیری از ایجاد بیماری های ارتوپدی اطفال

چکاپ نوزادان بلافاصله پس از تولد
انجام تست ژنتیک قبل و پس از تولد
نمونه برداری از ماهیچه و استخوان نوزادان
انجام آزمایش خون
انجام آزمایشاتی از قبیل سی تی اسکن ، ام آر آی
انجام عکس برداری جهت بررسی وضعیت استخوان نوزادان

انواع بیماری های ارتوپدی اطفال

بیماری های بسیاری در زمینه ارتوپدی کودکان و نوزادان وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از :

پاچنبری : این بیماری در اثر واراثت در کودکان شکل می گیرد و قسمت پاها را درگیر می کند ؛ به طوری که پای این کودکان به جای این که صاف باشد دچار چرخش می شود و انگشتان پا متمایل به طرف پای دیگر می شوند ؛ این بیماری می تواند یکی از پاهای کودک یا هر دو پای او را درگیر کند.
صافی کف پا : کودکانی که به این بیماری مبتلا باشند ؛ در قسمت کف پای آن ها قوس وجود ندارد و در هنگام ایستادن ، تمام قسمت کف پای آن ها با زمین در تماس می باشد.
پرانگشتی : در اصطلاح پزشکی به این بیماری ، پلی داکتیلی می گویند که کودک مبتلا به این بیماری در بین انگشتان پا یا دست خود ، انگشت اضافه دارد.
انگشتان خمیده : هنگامی که کودک دچار این بیماری شده باشد ، معمولا انگشت های چهارم و پنجم او حالتی خمیده به خود می گیرند.
اسکولیوز : این بیماری ؛ ناحیه ستون فقرات کودکان را درگیر می کند به طوری که ستون فقرات کودک ، دچار انحراف می شود. این بیماری در زمان تولد نوزادان وجود دارد اما در دوره کودکی و نوجوانی پیشرفت می کند.
در رفتگی لگن : بیماری در رفتگی لگن ، در دوران بارداری رخ می دهد و از دلایل متفاوتی ؛ همچون وجود فیبروم در رحم مادر ، بارداری چند قلویی و غیره ناشی می شود. این نوزادان ، بلافاصله پس از تولد باید تحت درمان قرار گیرند.
پا پرانتزی : پاهای کودکانی که به این بیماری مبتلا هستند ، از ناحیه زانو به سمت بیرون حالتی خمیده پیدا می کند ؛ به طوری که پاهای این دسته از کودکان ، زمانی که پاهای خود را جفت می کنند از قسمت زانو با یکدیگر فاصله خواهند داشت.