15 سپتامبر 2020
سپتامبر 15, 2020

جوانسازی پوست

0 Comment

جوانسازی پوست

همه افراد به دلیل گرایش به زیبایی ، علاقمند به داشتن ظاهری جوان و حفظ و طراوت و شادابی پوست خود می باشند. اگرچه پیری ، فرآیندی اجتناب ناپذیر است و هنوز راهی جهت پیشگیری از آن به اکتشاف نرسیده است ؛ اما با این وجود شاهد آن هستیم که از دیر باز تاکنون راهکارهای متعددی در این راستا ارائه شده است. ( تزریق چربی در اهواز )

تا جایی که در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی و ورود تکنیک های مختلف جوانسازی پوست به عرصه پزشکی ، می توان فرآیند پیری را به تعویق انداخته و جوانی و شادابی از درست رفته پوست را مجددا به آن بازگرداند.

به طور کلی جوانسازی پوست ، از طرق مختلفی ؛ اعم از تزریق بوتاکس ، تزریق چربی ، تزریق ژل ، پی آر پی و مواردی از این قبیل محقق می گردد.

لازم به ذکر است که پزشک متخصص ؛ با توجه به وضعیت و شرایط فرد ، بهترین روش جوانسازی پوست را پیشنهاد می نماید.

در مقاله حاضر تصمیم داریم به صورت مختصر توضیحاتی در خصوص جوانسازی ارائه نماییم ؛ اما پیش از آن لازم می دانیم به اجمال به بررسی فرآیند پیری و تغییراتی که به دنبال آن بر روی پوست پدید می آید بپردازیم ، تا به این ترتیب اهمیت جوانسازی پوست برای تان روشن گردد.

پیری و علائم آن

با افزایش سن ، اجزای تشکیل دهنده پوست به تدریج تخریب شده و شاهد کاهش پروتیئن های جوانساز نگاهدارنده پوست ( کلاژن و الاستین ) خواهیم بود.

البته توجه داشته باشید که عوامل دیگری اعم از استعمال سیگار ، بی تحرکی ، تغذیه ناسالم ، قرارگیری در مقابل اشعات مضر نور خورشید ، آلودگی هوا و مواردی از این قبیل ؛ نیز از جمله عواملی به شمار می روند که در کنار افزایش سن ، منجر به تحلیل رفتن پوست و تخریب آن می شوند.
خطوط پوستی

خطوط پوستی ، از بدیهی ترین علائم و نشانه های پیری محسوب می شوند که پس از 25 سالگی به مرور بر روی پوست پدیدار می گردند و با گذشت زمان ، بر عمق آن ها افزوده شده و به چین و چروک بدل می شوند.

از شایع ترین نقاط صورت که در آن چین و چروک ظهور می کند ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

خط پیشانی
خط اخم و خنده
خطوط دور چشم
خطوط دور لب

کاهش حجم پوست

کاهش حجم پوست ؛ از دیگر نشانه های پیری به شمار می رود که به دنبال افزایش سن و کاهش کلاژن و الاستین پدید آمده و شل شدن پوست را به همراه دارد.

به طور کلی با بالا رفتن سن ، چربی موجود در زیر پوست برخی نواحی صورت از قبیل گونه ها ، بینی ، چشم ها ، گیجگاه و زاویه فک و چانه ؛ تحلیل رفته و صورت فرد به تدریج ظاهری اسکلتی و استخوانی به خود می گیرد.

توجه داشته باشید که موارد مذکور ، غالبا در سنین بالای 50 الی 60 سال خود را نمایان می سازند ؛ البته در صورت استفاده از تکنیک های جوانسازی پوست در سنین پایین تر ، می توان پیدایش این علائم را به تعویق انداخت.
از دست رفتن قوام پوست

از دست رفتن قوام و پتانسیل کشسانی پوست ، نیز یکی دیگر از علائم پیری می باشد که در پی کاهش حجم پوست اتفاق می افتد و اغلب در نواحی دور لب ، زوایای فک ، پیشانی و زیر چشم شاهد آن می باشیم.

جوانسازی پوست
آیا راهی برای جوانسازی پوست وجود دارد ؟

پوست انسان ، تقریبا پس از 30 سالگی به تدریج پتانسیل ارتجاعی خود را از دست داده و قوام خود را از دست می دهد و دچار شلی و افتادگی می شود.

این مسئله ، در پی برخی عوامل محیطی ؛ نظیر نوسانات هورمونی ، مصرف مواد حاوی نیکوتین و دخانیات ، قرار گرفتن به مدت طولانی در برابر شعات مضر خورشید و رژیم غذایی نادرست تشدید می گردد.

حال این سوال پیش می آید که آیا راه حلی برای رفع افتادگی پوست و بازگرداندن جوانی به آن وجود دارد یا خیر ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله ، خوشبختانه امروزه پیشرفت همزمان علم پزشکی و تجهیزات مربوط به آن رسیدن به این مهم را محقق نموده است و افراد می توانند با استفاده از روش های مختلف جوانسازی پوست ، شادابی و طراوت از دست رفته پوست را به آن باز گردانند.
چه زمانی باید اقدام به جوانسازی پوست نمود ؟

این سوال یکی از شایع ترین پرسش هایی است که عموما افراد با آن مواجه می شوند. بهتر است بدانید که بهترین و مناسب ترین زمان برای مراجعه به کلینیک های زیبایی و دریافت خدمات جوانسازی پوست ، وابسته به شرایط شما می باشد و در هر فردی متفاوت است.
تکنیک های جوانسازی پوست

روشهای جوانسازی پوست به سه دسته تقسیم می شوند :

روش های جراحی یا تهاجمی : اعم از انواع جراحی های پلاستیک و زیبایی صورت
روش های کم تهاجمی : نظیر تزریق چربی ، تزریق بوتاکس ، هایفوتراپی و غیره
روش های غیرتهاجمی : از قبیل استفاده از کرم های ضد چروک و جوانساز پوست

شهروندان محترم اهوازی به منظور انجام جوانسازی پوست در اهواز می توانند با مراجعه به کلینیک خانواده بهترین کلینیک پوست اهواز ؛ تحت نظر برترین تیم پزشکی ، از بهینه ترین خدمات جوانسازی پوست در این مرکز زیبایی بهره ببرند.
جوانسازی پوست با متدهای غیرتهاجمی

در ادامه شما را با روش های جوانسازی غیرتهاجمی که تاثیر قابل توجهی در کاهش یا حذف علائم پیری از چهره دارند ، آشنا می نماییم.

جوانسازی پوست
لیزر

از جمله راهکارهای موثر و کارآمد در راستای جوانسازی و زیباسازی پوست ( صورت و بدن ) می توان به لیزر اشاره داشت.

در حال حاضر انواع لیزر در حوزه جوانسازی و مقوله زیبایی بسیار مورد توجه واقع شده و طرفداران بسیاری به خود اختصاص داده اند.

البته لازم به ذکر است که در میان انواع لیزرهای موجود ؛ لیزر آر اف فرکشنال به دلیل ایمنی بالا ، نتایج درخشان و هزینه مقرون به صرفه تری که در قیاس با سایر انواع لیزر دارد ، نسبت به بقیه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیزم کار لیزر بدین نحو است که بالاترین لایه از سطح پوست ( پوست آسیب دیده ) را مورد هدف قرار داده و موجب از بین رفتن آن می شود سپس لایه های پایین تر پوست را تحریک به تولید کلاژن بیشتر می کند و بدین ترتیب به تولید سلول های پوستی جدید می انجامد.
تزریق بوتاکس

یکی از متداول ترین روش های جوانسازی است که امروزه افراد بسیاری با تزریق آن ، اقدام به درمان چین و چروک های صورت خود می کنند.

لازم به ذکر است ماهیت بوتاکس به این شکل است که سبب تضعیف یا فلج موقت عضلات ناحیه مورد نظر شده و در نتیجه مانع بروز چین و چروک در آن ناحیه می شود.
تزریق ژل

از دیگر متدهای پرطرفدار در حوزه جوانسازی پوست ، تزریق ژل می باشد که با تزریق آن و پر کردن فواصل بین بافت ها می توان چروک های پوستی را درمان نموده و پوستی کشیده و جوان را برای فرد به ارمغان آورد.

البته ناگفته نماند که ژل ها کاربرد دیگری نیز دارند و آن این است که قابلیت حجیم سازی دارند و با پر کردن حجم نقاط مورد نظر پوست ؛ نظیر لب و گونه ها و حتی چانه ، می توانند سبب برجسته تر شدن این نواحی شوند.
تزریق چربی

تزریق چربی نیز شبیه به تزریق ژل است با این تفاوت که فاصله بین بافت ها را با چربی تهیه شده از بدن خود فرد پر می کند و به رفع چین و چروک های پوستی منتج می گردد.

از تزریق چربی نیز مانند تزریق ژل ، می توان برای جبران حجم از دست رفته لب ، گونه یا چانه بهره گرفت.
پی آر پی

پی آر پی در واقع همان پلاسمای غنی شده خون با پلاکت می باشد که در حال حاضر به عنوان یک روش موثر جهت جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

پلاکت در حقیقت ، نوعی سلول خونی است که دارای فاکتورهای رشد می باشد و استفاده از آن می تواند به رشد سلول های جدید بیانجامد.