07 مارس 2020
مارس 7, 2020

فیشر

0 دیدگاه

فیشر

فیشر یا شقاق نوعی بیماری بسیار شایع در میان افراد جامعه بوده و راه های بسیاری برای درمان آن وجود دارد که لیزر بهترین این روش ها می باشد.

به منظور درک بهتر از بیماری فیشر، لازم است تا در رابطه با ساختار کانال مقعدی اطلاعاتی کلی در اختیار داشته باشید. قسمت پایانی روده بزرگ یا رکتوم، مجرای مقعدی نام دارد که به بیرون بدن راه داشته و از بدن خارج می گردد. ( شفا کلینیک )

کانال مقعدی در حدود 1 تا 2 اینچ بوده و بسیار کوتاه است، در ساختار مجرای مقعدی دو عضله حلقوی شکل وجود دارد که وظیفه آن کمک به کنترل حرکات روده می باشد.

اسفنکتر مقعدی داخلی عضله ای غیر ارادی بوده و برای اینکه از نشت مدفوع جلوگیری کند، همیشه به صورت بسته است در حالیکه اسفنکتر مقعدی خارجی عضله ای ارادی می باشد.

فیشر به معنی وجود پارگی در پوست کانال مقعد، ورود آسیب به خود مقعد و مجرای آن می باشد. آسیب وارد شده به مقعد معمولاً ناشی از یبوست و حرکات سخت روده است.

فیشر

درمان فیشر یا شقاق در شفا کلینیک آنلا

در این کلینیک برای درمان شقاق حاد از لیزرهای کم توان بهره گرفته می شود، نتیجه استفاده از این روش درمانی کاهش درد ناشی از بیماری شقاق و ترمیم زخم بیمار می باشد.

در صورتی که شقاق پیشرفت کرده و مزمن باشد، برای درمان آن باید از لیزرهای پرتوان کمک گرفت، استفاده از لیزرهای پرتوان موجب رفع زایده پوستی و بهبود زخم شقاق خواهد شد.

با پیشرفت علم پزشکی، متدهای جدیدی برای درمان بیماری های نشیمنگاهی ابداع شده که نه تنها عوارضی برای بیمار به همراه نداشته بلکه در سریع ترین زمان موجب بهبود فرد می شود.

لیزر درمانی یکی از این روش های جدید می باشد که از حداقل تهاجم برخوردار بوده و در برخی از موارد می توان آن را جایگزین جراحی های پرخطر و سنگین نمود.
مزایای درمان فیشر با لیزر

نداشتن عارضه بی اختیاری در کنترل گاز روده
نداشتن عارضه بی اختیاری مدفوع
عدم نیاز به بیهوشی
درمان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری

فیشر

نحوه درمان شقاق مقعدی با لیزر

در این روش از دستگاهی به نام اسپکولوم برای دیدن محل شکاف استفاده شده و پزشک متخصص آن را داخل مقعد قرار داده و تنظیم می نماید، سپس بدون اینکه محل ترک مقعدی دستکاری و در نتیجه تحریک شود ناحیه آسیب دیده به وسیله اشعه لیزر ترمیم می گردد.پ
دلایل ایجاد فیشر

موارد بسیاری ممکن است موجب ایجاد فیشر مقعدی شوند که از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یبوست
کم تحرکی
اسهال
رابطه مقعدی
زایمان
بارداری
تنگی دریچه مقعد
خاراندن مداوم مقعد
تمیز کردن بیش از حد مقعد با دستمال زبر
سرطان روده یا کرون
بیماری های مراقبتی

عواملی که از آن ها به عنوان دلایل بروز شقاق یا فیشر نام بردیم ممکن است عامل زمینه ساز این بیماری بوده یا مستقیماً موجب ایجاد آن شوند.

از سبک زندگی و تغذیه نیز می توان به عنوان عوامل موثر در بروز این عارضه در افراد نام برد.

خشک و سخت بودن مدفوع و زخمی که در اثر زور زدن برای دفع آن در مجرای داخلی مقعد ایجاد می شود اصلی ترین دلیل ایجاد فیشر در بیماران می باشد، البته همانطور که گفتیم نرم بودن زیاد مدفوع و اسهال نیز در بروز این مشکل بی تاثیر نیست.

زخمی که در اثر شقاق مقعدی ایجاد می شود موجب اسپاسم اسفنکتر و افزایش فشار بر روی عضله های اسفنکتر مقعدی شده که این امر جریان خون به محل زخم را کاهش داده و موجب طولانی شدن دوره بهبود زخم ها می گردد.

به همین دلیل افراد در اجابت های بعدی اسپاسم و درد بیشتری تجربه می کنند و جریان خون در محل زخم کمتر خواهد شد.

فیشر

علائم فیشر چیست؟

بروز درد در هنگام دفع مدفوع
وجود درد در هنگام نشستن
دیدن چند قطره خون در هنگام پاک کردن مقعد یا در کاسه توالت و غیره.

باید بگوییم تمامی افرادی که به فیشر مقعدی مبتلا هستند نشانه های ذکر شده را نداشته و ممکن است فقط یکی از نشانه ها را داشته باشند.
پیشگیری از ابتلا به فیشر

با انجام برخی اقدامات ساده می توان تا حدی از ابتلا به بیماری شقاق پیشگیری کرده و آن را کنترل نمود.

همانطور که می دانید بیماری های مقعدی به طور مستقیم با معده و روده در ارتباط می باشد به همین دلیل ایجاد یک ساختار مناسب جهت اجابت مزاج و دفع مدفوع در جلوگیری از ابتلا به شقاق تاثیر زیادی خواهد داشت.

با رعایت سبک زندگی سالم می شود از ابتلا به این عارضه در امان بود، بنابراین:

از قرارگیری در شرایط استرس زا دوری کنید.
در محیط های پرتنش نباشید.
به میزان کافی در طول روز مایعات مصرف کنید.
مصرف فیبر را به میزان زیاد در رژیم غذایی خود بگنجانید.
تحرک داشته و از ساکن بودن خودداری کنید.

روش های درمان فیشر

بسته به اینکه شقاق مقعدی از چه نوعی می باشد می توان از روش های مختلفی برای درمان آن بهره گرفت.

چنانچه شقاق حاد نبوده و فرد به تازگی به آن مبتلا شده باشد می توان با درمان های خانگی و استفاده از رژیم غذایی مناسب حاوی فیبر همچون میوه جات، کاهو، انجیر خشک، خاکشیر یا داروهایی همچون شربت منیزیم به کنترل این بیماری پرداخت.

نشستن در تشت آب گرم نیز در کاهش درد ناشی از شقاق موثر است.

با این حال می توان درمان با لیزر را بهترین روش برای درمان بیماری فیشر معرفی کرد.